Co vás zajímá

Typy a příčiny inkontinence

..

Samovolný únik moči neboli inkontinence postihuje zejména ženy, ale nevyhýbá se ani mužům, dětem a mladistvím. Vždy je signálem, že děje něco, co bychom rozhodně neměli přehlížet. Jedná se o problém, který je dobré řešit co nejdříve od jeho vzniku a konzultovat jej s odborníkem, tedy lékařem nebo fyzioterapeutem. Inkontinenci dělíme dle příčiny na několik typů a od toho se odvíjí i možnosti efektivního řešení. Naše pomůcky na posílení svalů pánevního dny Vám pomohou v případě stresové inkontinence. Ta vzniká nejčastěji na podkladě oslabení a následného poklesu svalů, které tvoří dno pánve. Postihuje zejména ženy, ale i muže, například po operací prostaty.

Stresová

Svaly vašeho pánevního dna jsou vázány na stydkou kost. Představte si pánevní dno jako houpací síť, která podepírá Váš močový měchýř, dělohu a střeva. Když si představíte zatížení během devíti měsíců těhotenství a následného porodu, porozumíte, proč jedna ze tří matek následně trpí oslabenými svaly pánevního dna a špatnou kontrolou močového měchýře.
Pokud jste již zaznamenala, že Vám uniká moč, když se smějete, kašlete, kýcháte, běžíte, tančíte nebo cvičíte, začněte posilovat Vaše svaly pánevního dna co nejdříve a během několika týdnů bude tento problém minulostí. Váš svalový tonus bude obnoven a vy si budete užívat výsledky – skvělou kontrolu nad močovým měchýřem a větší sebevědomí.

Zdravé a pevné svaly pánevního dna jsou také důležité pro spokojený a plnohodnotný sexuální život.

Pokud zatím netrpíte stresovou inkontinencí, můžete používat pomůcky jako preventivní opatření k posílení Vašeho pánevního dna před těhotenstvím nebo jako součást celkového posilovacího programu. Všechno úsilí vložené nyní bude v budoucnu (v těhotenství nebo v pozdějším věku) odměněno snížením rizika výskytu stresové inkontinence.

Pro dosažení dobrých výsledků je třeba se cvičení věnovat pravidelně. Rehabilitační program je založen na každodenním cvičení po dobu až 3 měsíců. I po uplynutí této doby je občasné cvičení vhodné pro udržení dobré funkce svalů.

Pokud trpíte inkontinencí, můžete snadno pro své zdraví něco udělat… Začít posilovat svaly pánevního dna.

Urgentní

Urgentní inkontinence se projevuje náhlým nutkáním k močení a to i přesto, že močový měchýř naplněný není. Tuto hyperaktivitu může způsobovat celá řada onemocnění, jako například diabetes, roztroušená skleróza, infekce nebo úrazy.

Další typy inkontinence

Dalším typem, se kterým se můžeme v praxi potkat je smíšená inkontinence. Tito pacienti trpí jak stresovou, tak urgentní formou inkontinence a při řešení je potřeba se zaměřit na obě formy zvlášť.

Dále se můžeme setkat s funkční, reflexní nebo tzv. paradoxní inkontinencí. U všech těchto typů je nutná intervence odborníka, který rozhodne o nejlepším způsoby léčby.

Pamatujte si ale, že aktivním přístupem, tedy cvičením na posílení svalů pánevního dna, nic nezkazíte.

Jaká pomůcka je pro mne nejvhodnější

Pro výběr nejvhodnější pomůcky Vám doporučujeme obrátit se na Vašeho gynekologa, urogynekologa, rehabilitačního lékaře, specializovaného fyzioterapeuta nebo na naší firmu.

Pro snadnější orientaci uvádíme základní charakteristiku pomůcek.

KEGEL8 - vaginalní tonizéry

KEGEL8 - vaginalní tonizéry

Kegel8© sada vaginálních tonizérů pomáhá držet pod kontrolou potíže se stresovou inkontinencí a tonizuje svaly pánevního dna. Zdravé a funkční svaly pánevního dna kontrolují vyprazdňování močového měchýře a také zvyšují sexuální prožitek při pohlavním styku.

Přejít na produkt

AQUAFLEX - mechanické závaží

AQUAFLEX - mechanické závaží

Aquaflex® je klinicky vyzkoušená cvičební pomůcka, která se skládá ze dvou kuželů a sady malých závaží. Pomáhá držet pod kontrolou potíže se stresovou inkontinencí a tonizuje svaly. Napomáhá i přirozenému drží těla.

Přejít na produkt

EDUCATOR - mechanická cvičební pomůcka

EDUCATOR - mechanická cvičební pomůcka

Educator® je jednoduchá cvičební pomůcka pro posílení svalů pánevního dna. Pomáhá porozumět vlastnímu tělu a posílit svaly v intimních oblastech, které jsou důležité pro zdraví i pocit jistoty.

Přejít na produkt

PERICALM - elektrostimulační přístroj

PERICALM - elektrostimulační přístroj

K pohodlnému domácímu cvičení je určen elektrostimulační přístroj Pericalm® , který ve spojení se sondami Periform®+ nebo Anuform® přirozeně stimuluje svaly pánevního dna. Jedná se o pohodlnější a účinnou variantu k mechanickým cvičebním pomůckám. Přístroj má 6 programů, které jsou vyvinuty pro specifické problémy jako je stresová inkontinence, urgentní nebo smíšená inkontinence, bolesti v pánevní oblasti, snížená citlivost apod. Navíc zařízení umožňuje nastavit vlastní rehabilitační programy.

Přejít na produkt

PERITONE Plus - profesionální péče s biofeedbackem

PERITONE Plus - profesionální péče s biofeedbackem

Peritone® je elektromyografický přístroj (EMG), který zaznamenává a zobrazuje svalovou aktivitu pomocí elektrických biosignálů. Přístroj pracuje ve spojení se sondami Periform®+ , Anuform® nebo povrchovými elektrodami. Svaly v průběhu kontrakce vysílají jemný elektrický proud, který je prostřednictvím sondy přenášen do přístroje a zobrazován LED diodami. Tato zpětná vazba (biofeedback) pomáhá nejen správně cvičit, ale také sledovat postupné zvyšování pevnosti svalů.

Přejít na produkt

PERIFORM - intravaginální sonda

PERIFORM - intravaginální sonda

Periform +® je intravaginální sonda pro komfortní a efektivní cvičení. Používá se v kombinaci s elektrostimulačními přístroji Pericalm™ nebo Peritone. Sonda připojená k elektrostimulačnímu přístroji Pericalm™ přenáší jemné a bezpečné impulsy pro tonizaci a posílení svalů. Součástí sondy je indikátor, který ukazuje správnost cvičení a jeho intenzitu. S biofeedback přístrojem Peritone lze sledovat na displeji průběh cvičení a postup rehabilitace. Sonda má anatomický tvar pro jednoduché zavedení a bezpečné držení na správném místě i při chůzi. Po použití se sonda snadno čistí. Pro ideální péči a zachování hygieny Vaší cvičební pomůcky doporučujeme přikoupit přípravek Kege8 Klean a pro snadnějčí zavádění Kegel8 Gel.

Přejít na produkt

ANUFORM - intraanální sonda

ANUFORM - intraanální sonda

Intraanální popř. malá intravaginální sonda Anuform® je intraanální sonda, pro komfortní a efektivní cvičení v kombinaci s elektrostimulačními přístroji Pericalm™ nebo Peritone. Sonda může být použita i jako intravaginální tam, kde je nutné použít menší velikost sondy.

Přejít na produkt

Povrchové elektrody - sada 4 ks

Povrchové elektrody - sada 4 ks

Sada obsahuje 4 ks povrchových elektrod o velikosti 5x5 cm. Elektrody se používají v kombinaci s přístrojem PERITONE /1ks jako referenční elektroda/ nebo s přístrojem PERICALM např. při použití na úlevu od bolesti zad. Kvalitní provedení zaručuje několikanásobné použití.

Přejít na produkt

KEGEL8 GEL - lubrikační gel

KEGEL8 GEL - lubrikační gel

Kegel8 Gel usnadňuje zavádění Vašich mechanických cvičebních pomůcek nebo sond k elektroterapii. Gel je bez parfemace a barviv, na vodní bázi pro zcela přirozený pocit. Pomáhá zefektivnit Vaše cvičení, zvyšuje účinnost při elektrostimulaci, usnadňuje cvičení a zavádění pomůcky.

Přejít na produkt

KEGEL8 KLEAN - antibakteriální desinfekční spray

KEGEL8 KLEAN - antibakteriální desinfekční spray

Kegel8 Klean je ideální přípravek pro desinfekci Vaší pomůcky. Ničí povrchové bakterie a udržuje čistotu Vaší pomůcky. Bez parfemace a barviv.

Přejít na produkt

Tři mýty o inkontinenci

Samovolný únik moči neboli močová inkontinence, je zdravotní problém, o kterém se obtížně mluví. Existuje kolem něj řada mýtů, k nimž přispěla i televizní reklama, když vytvořila univerzální prototyp osoby, kterou inkontinence trápí. Je to téměř bez výjimky starší žena, která s nadšením používá inkontinenční vložky. Pojďme tedy některé předsudky vyvrátit.

Mýtus 1

Inkontinence postihuje jen seniory

Mimovolní únik moči se může vyskytnou v kterékoli životní etapě, u mužů i žen. U žen je ale 2× častější, zejména jeho lehčí formy, což je dáno především anatomickou odlišností obou pohlaví. Není tak výjimkou, že močová inkontinence postihne mladou ženu po porodu i úspěšnou manažerku nadnárodní firmy.

Mýtus 2

Hlavní příčinu inkontinence žen hledejme v těhotenství a porodech

Nejen těhotenství a porod mohou stát na počátku problémů s inkontinencí. Únik moči může mít řadu dalších příčin. Nejčastější typ, stresová inkontinence, je způsobena oslabením mechanismu močového svěrače nebo ochabnutím svalstva pánevního dna. To si můžeme představit jako prstenec, který pomáhá močovému svěrači moč udržet i v případě tlaku, který na ni vyvíjí břišní svalstvo. Tento náhlý tlak (stres) vzniká například při zakašlání, smíchu či fyzické námaze.

Druhým častým typem je inkontinence urgentní. Náhlý únik moči je v tomto případě způsoben svalovinou močového měchýře, která mimovolným stažením přehnaně reaguje na některé podněty. Příčinou může být onemocnění močových cest a ledvin, nervů, například roztroušená skleróza, ale i psychika. Výjimkou není ani smíšená inkontinence zahrnující stresovou i urgentní složku.

Mýtus 3

S inkontinencí nelze nic dělat

Únik moči je řešitelný, úspěch však vždy závisí na odstranění hlavní příčiny. Inkontinence není nemoc sama o sobě, ale důsledek jiné poruchy. Dochází-li k ní z důvodu ochablého pánevního dna, je nutné se zabývat touto oblastí a pomoci jí buď operací, nebo cvičením. Pokud je příčinou dráždivý močový měchýř, je potřeba odstranit zdroj tohoto dráždění a svalovinu zklidnit pomocí léků. Rozhodující pro správné určení příčin a typu inkontinence je vyšetření specialisty z oboru urologie a urogynekologie, který také rozhodne o dalším postupu. Tím může být i cvičení s využitím speciálních pomůcek pod dohledem zkušené fyzioterapeutky.

Přistupujte ke svým problémům s únikem moči aktivně

Pokud trpíte samovolným únikem moči, stresovou nebo urgentní inkontinencí, neznamená to, že pro vás aktivní život skončil a že je to definitivní stav. Naopak, je to výzva se s inkontinencí vypořádat.

Možnosti řešení ..

Diagnóza je důležitá

Mírnou formu stresové inkontinence lze odhalit i bez lékaře. Její příčinou je ochablé pánevní dno v důsledku těhotenství, porodu, obezity i vyššího věku. Ačkoliv je diagnostika snadná, nepodceňujte návštěvu praktického lékaře, který vás může dále nasměrovat na specialistu z oboru urologie či urogynekologie. Ten má k dispozici další vyšetřovací metody a zejména v těžších případech může zahájit okamžitou léčbu. 

S režimovými opatřeními lze začít ihned

Na počátku problémů s inkontinencí může stát těhotenství a porod. V šestinedělí jsou svaly pánve povolené, a to může být příčinou úniku moči. Po 6 až 8 týdnech, které tělo po porodu potřebuje k regeneraci, by mělo dojít k ústupu obtíží. Návrat k normální funkci je možné urychlit speciálním cvičením, které posiluje svaly pánevního dna. 

A co s pitným režimem? Lékaři radí tekutiny rozhodně neomezovat. Při jejich sníženém příjmu je moč koncentrovanější a více dráždí močový měchýř. Nápoje konzumujte rovnoměrně během celého dne a nepijte velký objem tekutin najednou. Co by se naopak omezit mělo, je káva a alkohol. Pokud máte kila navíc, doporučuje se také ubrat kalorie v jídelníčku a přidat pravidelný pohyb. 

Pomůže mi cvičení?

Cvičení zaměřené na posílení pánevního dna má pro ženy trpící močovou inkontinencí zásadní význam, ale pomáhá i ženám s inkontinencí urgentní či smíšenou. Působí také preventivně. Pomocí tzv. Kegelových cviků je možné získat potřebnou kontrolu nad vědomým ovládáním vnějšího močového svěrače v případě zvýšeného nitrobřišního tlaku, například při kýchnutí. Dále tyto cviky posilují svalstvo pánevního dna, které udržují močovou trubici ve správné poloze a podporují činnost vnějšího svěrače. Výhoda cvičení spočívá v tom, že je může provádět opravdu každý, i osoby se sníženou pohyblivostí, protože lze cvičit i v leže. Při pravidelném cvičení v řádu minut několikrát denně se výsledky dostaví již po několika týdnech. 

Jak mohu cvičit?

Aby bylo cvičení efektivní, je potřeba, kromě pravidelnosti, při cvičení zapojovat správné svalové skupiny. Je vždy výhodou, pokud vás se cviky seznámí urologická sestra nebo fyzioterapeutka specializující se na problémy s únikem moči. Stejně tak jako v posilovně používáte různé stroje a nářadí, i při tomto cvičení lze používat speciální pomůcky. Cvičení bude efektivnější a současně budete mít kontrolu, že cvičíte dobře. Pomůcky mohou být kombinovány i s elektrostimulačním přístrojem, který napětí a posílení svalů pánevního dna podporuje. 

Svoje problémy cvičením nedokážu zvládnout…

V případě, že selžou všechny konzervativní metody, je možné řešit problémy se stresovou inkontinencí chirurgicky, a to zavedením speciální pásky do oblasti močové trubice, kterou páska podepře. I když lze dnes operaci provádět miniinvazivně v lokální anestezii, v řadě případů k ní vůbec nemusí dojít.

Časté dotazy

Před tím, než se pustíte do cvičení, projděte si prosím naše doporučení a odpovědi na časté dotazy klientů. 

Základní doporučení

 • Vyhledejte profesionální radu, pokud máte potíže s používáním pomůcek NEEN a Kegel8.
 • Umývejte si ruce před používáním pomůcek NEEN a Kegel8 a důkladně očistěte pomůcku vždy, když ji používáte.
 • Používejte pomůcky NEEN a Kegel8 pravidelně. Stejně jako u cvičení jsou nejlepší výsledky dosaženy a udrženy pravidelným tréninkem.
 • Neočekávejte okamžité zlepšení. Posilování svalstva zabere mnoho času a výsledky se dostaví až za několik týdnů. Pokud se výsledky nedostaví do 12 týdnů, vyhledejte radu odborníka.
 • Nepůjčujte svoji pomůcku NEEN a Kegel8 nikomu jinému (z hygienických důvodů).
 • Nepoužívejte pomůcky NEEN a Kegel8 v následujících případech:
  • Během nebo bezprostředně po pohlavním styku.
  • Během používání pesaru či cervikálního kloboučku
  • Během těhotenství
  • Pokud máte výhřez
  • Během menstruace
  • Pokud máte vaginální infekci

Co mám dělat, pokud se mi nedaří cvičení s pomůckami neen?

Pokud se vám toto stane, budete pravděpodobně potřebovat pomoc odborníka. Váš lékař by vám měl být schopen poradit, kam se máte obrátit.

Mohu během používání pomůcek neen provádět post-natální cviky?

Můžete provádět cviky <squeeze and lift>, které vám budou předvedeny, ale musíte pamatovat na to, abyste svaly příliš nenamohla. Jděte na věc raději pomalu a opatrně, abyste dosáhla nejlepších výsledků bez problémů.

Jak brzo po porodu mohu začít používat pomůcky neen?

Naslouchejte svému tělu a začněte, jakmile se budete cítit v pohodě. Nejlepší je počkat až se zhojí stehy a oděrky, což pravděpodobně zabere až 6-8 týdnů. Případně můžete počkat, až to dovolí Váš lékař.

Která denní doba je nejvhodnější na používání pomůcek neen?

Pomůcky neen můžete používat v jakoukoli dobu, která vyhovuje Vašemu dennímu programu. Ale je dobré mít na paměti, že během dne se Vaše svaly unaví. Takže pokud budete cvičit večer, vydržíte cvičit kratší dobu.

Jak dlouho bych měla používat pomůcky neen?

Při pravidelném denním používání byste měla zaznamenat výsledky do osmi týdnů. Abyste co nejvíce využila výhody pomůcek neen, je důležité cvičit každý den po dobu až dvanácti týdnů.

Co mám dělat, pokud cvičím pravidelně, ale nezaznamenávám žádné zlepšení?

Nejdříve si znovu projděte instrukce a ujistěte se, že pomůcku používáte správným způsobem. Pokud ano, a nedostavily se výsledky, které jste očekávala, kontaktujte prosím svého lékaře nebo fyzioterapeuta.

Jakmile mám svaly pánevního dna posíleny, je nějaká udržovací procedura, kterou bych měla provádět?

Abyste zajistila a vylepšila svalový tonus, je dobře pokračovat v používání pomůcek neen jednou nebo dvakrát do týdne. Nebo můžete, pokud Vám to více vyhovuje, po každé periodě zkontrolovat, zda klidně udržíte kužel na místě i s nejtěžším závažím, jaké jste při cvičení zvládala. Pokud se vám to nedaří, je čas začít znovu cvičit, abyste svalům navrátila plnou sílu.

Mohu používat pomůcky neen pokud mám problémy s vaginální suchostí?

Ano. Možná vám bude příjemnější, pokud kužel před zavedením zvlhčíte vodou nebo malým množstvím lubrikantu.

Může se stát, že se infikuji kvasinkovou či jinou infekcí používáním pomůcek neen ?

Ne pokud budete dodržovat základní hygienické návyky. Vždy si důkladně omyjte ruce před použitím pomůcky. Ujistěte se, že po každém použití jsou všechny sondy omyty v mýdlové vodě, opláchnuty a důkladně osušeny. Věnujte zvýšenou opatrnost místům se záhyby a udržujte kužely čisté v jejich obalu.